Co kojarzy nam się z Warmią? Część z nas z pewnością zna tę historyczną krainę z biskupstwem warmińskim, które przez wieki odgrywało ważną rolę zarówno religijną, jak i kulturalną. Warmia to również region pełen malowniczych krajobrazów, który często nazywany jest Krainą Tysiąca Jezior. Rzeczywiście, jezior jest tu naprawdę sporo, a ich urok przyciąga turystów z całego kraju i z zagranicy.
Wśród wielu urokliwych akwenów szczególne miejsce w sercach odwiedzających zajmuje jezioro Jegocin, uznawane za najpiękniejsze na całej Warmii. Jego spokojne wody i otaczające je lasy tworzą idealne warunki do relaksu oraz kontaktu z naturą. Krajobraz wokół jeziora zachęca do pieszych wędrówek i rowerowych eskapad, podczas których można odkrywać uroki tego regionu z bliska.
Warmia to również dom dwóch najsłynniejszych jezior w Polsce: Mamr i Śniardw. Są one znane nie tylko ze swojego rozmiaru, ale także z wyjątkowej przyrody, która je otacza. Jezioro Mamry, będące częścią kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich, oferuje rozległe przestrzenie wodne idealne do żeglowania, kajakarstwa i innych sportów wodnych. Z kolei Śniardwy, największe jezioro w Polsce, zachwyca wielkością oraz licznymi zatokami i wysepkami, które dodają mu niepowtarzalnego charakteru.
Nazwa Warmii wywodzi się od staropruskiego plemienia Warmów, które mieszkało na tych terenach na długo przed przybyciem Krzyżaków. Zakon utworzył na podbitych terenach dominium pruskie, czyli obszar zarządzany przez władze kościelne. Po zakonie krzyżackim nie ma już śladu, ale region ten jest często odwiedzany ze względu na walory przyrodnicze. Nie sposób pominąć tu licznych rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych, które zabezpieczają unikalne ekosystemy i zapewniają schronienie dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Wśród nich można wymienić rezerwat przyrody Źródła Rzeki Łyny. Łyna to główna rzeka Warmii. Liczy 264 kilometry i przepływa przez takie miasta jak Lidzbark Warmiński czy Olsztyn. Po pokonaniu 190 kilometrów Łyna przekracza granicę z obwodem królewieckim i swój bieg kończy jako lewy dopływ Pregoły. Rzekę możemy obserwować, ale równie dobrym pomysłem jest także pływanie po niej kajakiem. Bo na Warmii każdy znajdzie coś dla siebie – od miłośników aktywnego wypoczynku przez pasjonatów historii po tych, którzy szukają ciszy i spokoju w otoczeniu przyrody.
Jeśli nie kajak, to może rower? Warmia to prawdziwy raj dla rowerzystów. Znajdziemy na niej najdłuższą trasę rowerową w Polsce – Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Region ten pierwszy w Polsce przystąpił do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulturalnego. Organizacja ta zrzesza producentów żywności, gospodarstwa agroturystyczne czy zajazdy. Kuchnia warmińska stanowi połączenie staropolskich, pruskich, litewskich i ukraińskich zwyczajów kulinarnych. Obszar ten jest też słynny z najpopularniejszego szlaku pielgrzymkowego w Europie: Camino Polaco. Zaczyna się on w Ogrodnikach przy granicy z Litwą, a kończy w Słubicach przy granicy z Niemcami. Liczy w sumie 650 kilometrów długości. Szlak prowadzi przez Warmię i miejscowości takie jak Barczewo, Olsztyn oraz Gietrzwałd. Sam Lidzbark Warmiński słynie także ze swojej części uzdrowiskowej. Do dyspozycji wypoczywających jest długa na blisko 100 metrów i wysoka na 6 tężnia solankowa. Dzięki niej w 2023 roku Lidzbark Warmiński uzyskał status uzdrowiska.
Miasto to jest jedną z perełek architektonicznych Warmii. Słynie z gotyckiego zamku, który pełnił funkcję głównej siedziby biskupów warmińskich. Obecnie jest on zamieniony w muzeum, a w historycznych salach możemy podziwiać gwiaździste sklepienia oraz niektóre oryginalne malowidła. Na wyższych piętrach możemy odwiedzić Galerię Malarstwa z pracami polskich artystów XIX i XX wieku, takich jak Jacek Malczewski, Józef Mehoffer czy Zdzisław Beksiński. Niestety, w wyniku II wojny światowej nie została oszczędzona historyczna zabudowa Lidzbarka – wojska rosyjskie zniszczyły większą jej część. Szczęśliwie ocalało jednak sporo zabytków, takich jak gotycka Wysoka Brama czy barokowo-klasycystyczna Oranżeria Krasickich.
Wróćmy jednak na gotycki zamek. To właśnie na nim co roku odbywa się znakomite wydarzenie muzyczne i kulturalne – Festiwal Varmia Musica. Jego dwudziestoletnia tradycja na stałe wpisała się w ofertę kulturalno-turystyczną miasta. W tym roku festiwal odbywa się w dniach od 4 do 11 sierpnia i będzie to jego dwudziesta edycja. Pierwszy festiwal odbył się w 2004 roku. Założeniem wydarzenia jest „przybliżenie lidzbarskiej publiczności arcydzieł mistrzów renesansu, baroku i klasycyzmu”. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marek Niewiedział. Jego wykonań muzyki dawnej także będzie można posłuchać podczas koncertów.
Koncerty odbędą się w Wielkim Refektarzu na Zamku Biskupów Warmińskich, Oranżerii Kultury, kolegiacie świętych apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim, a także w hotelu Krasicki. Na koncert inauguracyjny zapraszamy w niedzielę 4 sierpnia do Wielkiego Refektarza na Zamku Biskupów Warmińskich. Muzycy tacy jak Marta Czarkowska, Radosław Kamieniarz czy Marcin Bajon, zrzeszeni wokół hasła będącego motywem przewodnim tegorocznego festiwalu – Musica Festiva – zagrają utwory tak znakomitych kompozytorów jak Antonio Vivaldi, Georg Friedrich Haendel czy Georg Philipp Telemann.
Koncert kończący festiwal odbędzie się również w Wielkim Refektarzu, co nada wydarzeniu zamkniętą formę. 11 sierpnia artyści zaprezentują słynną Judytę triumfującą Antonia Vivaldiego.
Ambitny program festiwalu uświetniają także inne znakomite nazwiska. Znajdziemy wśród nich Marka Niewiedziała, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu, Zbigniewa Pilcha, jednego z najwybitniejszych skrzypków barokowych, czy Janę Semerádovą, która jest laureatką konkursów muzycznych w Magdeburgu i Monachium, a opiera swoje projekty muzyczne na związkach muzyki i dramatu.
Warmia to idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu latem. Aktywny odpoczynek na łonie natury idealnie komponuje się z historycznymi atrakcjami regionu. Będzie to niezapomniany czas dla wszystkich, którzy wybiorą się w te okolice.
O festiwalu Varmia Musica więcej znajdziesz na varmiamusica.pl